2:55 PM 1397/10/30 تعداد بازدید: 131

   مدیر کل شیلات استان خبر داد: آغاز ساخت بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری جهان در گلستان

 

مدیر کل شیلات گلستان گفت: همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان گلستان 2 طرح مهم و اقتصادی شیلات  استان و کشور در شهرستان گمیشان کلنگ زنی شد.


 

مدیر کل شیلات گلستان گفت: همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان گلستان 2 طرح مهم و اقتصادی شیلات  استان و کشور در شهرستان گمیشان کلنگ زنی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان، مهندس سید جواد قدس علوی با اعلام این خبر بیان داشت: فاز دوم مجتمع 10 هزار هکتاری پرورش میگو(بزرگترین مجتمع پرورش میگو جهان) و فاز اول مجتمع 500 هکناری پرورش ماهیان خاویاری(بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری جهان)، در شهرستان گمیشان کلنگ زنی و اولین مرکز تکثیر و پرورش بچه میگو استان، در این شهرستان افتتاح شد.

وی با بیان اینکه دو طرح کلنگ زنی شده شیلات جزو مهم ترین طرح های کشاورزی استان در کلنگ زنی های اخیر بوده است، اظهار کرد: امید داریم در افق 1404 بتوانیم در مجتمع پرورش میگو گمیشان به تولیدی بالغ بر 30 هزار تن میگو برسیم. همچنین پیش بینی ما در خصوص افق 1404 در مجتمع پرورش ماهیان خاویاری گمیشان، 8000 تن گوشت و 400 تن خاویار است که این دو مجتمع مجموعا برای 13 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی خواهند کرد.

مدیر کل شیلات گلستان در خصوص میزان ارزآوری این دو مجتمع در آینده برای کشور خاطر نشان کرد: 95 درصد خاویار و 70 درصد گوشت ماهیان خاویاری تولیدی این مجتمع و 80 درصد میگو تولیدی در مجتمع پرورش میگو گمیشان صادر خواهد شد که نتیجه این صادرات یک میلیارد و 750 میلیون دلار ارزآوری برای کشور است که این رقم در مقایسه با صادرات نفت، با تولید و صادرات 35 میلیون بشکه نفت برابری می کند.

مدیر کل شیلات گلستان گفت: با آغاز به کار فاز دوم مجتمع میگو گمیشان 20 مرکز تکثیر بچه میگو، 75 واحد عمل آوری و 5 کارخانه تولید خوراک آبزیان در استان نیاز است که مطمئنا احداث این 20 کارخانه سهم قابل توجهی در اشتغال زایی استان و منطقه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

مهندس قدس علوی با اشاره به نتایج مثبت سفر ریاست جمهوری به گلستان برای شیلات استان تصریح کرد: انصافا این سفر برای شیلات استان خبر و برکت زیادی همراه داشته است به طوریکه اکثر مجوزهایی که طی دو سال اخیر منتظر صدور بودیم، با تلاش همکاران و وارد شدن شخص استاندار به موضوع، اخذ شد. همچنین نکته قابل توجه این سفر تصویب بودجه های 15 میلیاردی از سوی سازمان برنامه و بودجه و 400 میلیاردی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به پروژه های شیلات بوده است.

لازم به ذکر است همزمان با سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری به گلستان و با حضور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی پانصد هکتار از مزارع و تاسیات زیر بنایی فاز اول مجتمع پرورش میگو گمیشان، 3 مرکز عمل آوری آبزیان و یک مرکز تکثیر میگو افتتاح و همچنین عملیات اجرایی فاز دوم مجتمع پرورش میگو گمیشان به وسعت 6 هزار هکتار و فاز اول مجتمع پرورش ماهیان خاویاری گمیشان  به وسعت 220 هکتار نیز آغاز شد.

 

 

 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان