12:02 PM 1397/08/19 تعداد بازدید: 122

  در جلسه مدیران ارشد استان مطرح شد؛ دستگاه های دولتی بستر لازم برای توسعه صادرات میگو را فراهم می کنند

 

در جلسه مدیر کل امور اقتصادی استانداری و مدیر کل شیلات گلستان ، پرورش دهندگان و صادرکنندگان میگو استان، بر فراهم سازی شرایط توسعه صادرات میگو از سوی دستگاه های دولتی تاکید شد.


 

در جلسه مدیر کل امور اقتصادی استانداری و مدیر کل شیلات گلستان ، پرورش دهندگان و صادرکنندگان میگو استان، بر فراهم سازی شرایط توسعه صادرات میگو از سوی دستگاه های دولتی تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان، در این جلسه که در دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری برگزار شد، مدیر کل شیلات استان با بیان اینکه فصل پرورش میگو از اردیبهشت سالجاری آغاز شده است، اظهار کرد: امسال تولید میگو از پیش بینی ها فراتر رفته و به بیش از 2500 تن رسیده است که از این میزان  بیش از ۸۰ درصد میگو گلستان صادر می شود.

مهندس سید جواد قدس علوی تصریح کرد: در سال جاری صادرات میگو استان ۵۵ درصد رشد داشته ایم که این امر نقش بسزایی در رشد صادرات غیر نفتی استان خواهد داشت.

وی افزود : علی رغم مشکلات موجود در حوزه حمل و نقل ، تلاش داریم سطح صادرات از طریق کریدور ریلی ایران_ترکمنستان _قزاقستان را افزایش دهیم و بیش از پیش در بازارهای روسیه و چین حضور داشته باشیم.

وی یادآورشد: دو واحد عمل آوری استان کدهای صادراتی  IRو EC اتحادیه اروپا را دریافت کرده اند و می توانیم از این پس  محصولات خود را در بازارهای جهانی با برند استان بفروش برسانیم.

مدیر کل شیلات گلستان با تاکید بر همکاری بیشتر گمرک اینچه برون با سایر دستگاههای مرتبط خاطر نشان کرد: مرز اینچه برون می تواند به  عنوان مسیر صادرات میگوی جنوب به آسیای میانه و حتی اروپا، با امنیت بیشتر و هزینه کمتر مطرح باشد.

مهندس قدس علوی با اشاره به ۵ مرکز فعال فرآوری میگو در استان گفت : صادرات میگو در سال جاری ۱۳ میلیون دلار ارز آوری خواهد داشت.

وی در خصوص کشورهای مقصد صادرات میگو استان خاطرنشان کرد: کشورهای ویتنام ، امارات، هنگ کنگ، عمان،اسپانیا و ... از جمله مقاصد صادرات میگو استان می باشند.

همچنین در این جلسه مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان اظهار کرد: در حال حاضر از طریق کریدور شمال به جنوب و بندر امام، قریب به ۸۰ درصد بار کشور صادر می شود و البته مشکلات فراوانی همچون ترافیک و هزینه های حمل و نقل وجود دارد که وجود مرز اینچه برون می تواند کمک مناسبی به صادرات کالا باشد.

عباس اغنامی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با جمهوری قزاقستان در زمینه صادرات کالا تصریح کرد: گلستان نیاز به نهاده های کشاورزی دارد و صادرات میگو می تواند زمینه تهاتر کالا با آنان باشد.

وی افزود : با توجه به مسیر ریلی که به بندر آکتائو می رسد می توان از این ظرفیت جهت ورود به بازارهای  آسیای میانه، چین و روسیه استفاده کرد.

مدیر کل امور اقتصادی استانداری گلستان به رایزنی های صورت گرفته با سرکنسول قزاقستان جهت استفاده از شرکت های حمل و نقل این کشور اشاره کرد و یادآور شد: ما به عنوان دستگاه های دولتی وظیفه داریم بستر و شرایط توسعه صادرات را فراهم آوریم.

گفتنی است در این جلسه فعالان بخش خصوصی و صادر کنندگان میگو استان درخواست های خود مبنی بر اعمال مشوق های صادراتی، جهت رونق هر چه بیشتر صادرات را به مسئولین مرتبط اعلام نمودند.

لازم به ذکر است در این جلسه نمایندگان راه آهن، گمرک ، پرورش دهندگان و صادرکنندگان میگو استان نقطه نظرات و دغدغه های خود را مطرح نمودند و عنوان شد صادرکنندگان از طریق مسیر ریلی مشمول ۵۰ درصد تخفیف در هزینه های ترانزیتی و صادراتی می شوند.

تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان