10:55 AM 1397/07/15 تعداد بازدید: 133

  معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گلستان خبر داد؛ آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل استان

 

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان گفت: فصل صید ماهیان استخوانی در سوحل استان از امروز (15 مهر) آغاز شده و تا 15 فروردین به مدت 6 ماه ادامه خواهد داشت.


 

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان گفت: فصل صید ماهیان استخوانی در سوحل استان از امروز (15 مهر) آغاز شده و تا 15 فروردین به مدت 6 ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل شیلات گلستان، مهندس محسن یحیایی با اعلام این خبر افزود: 1420 صیاد در قالب 21 شرکت تعاونی پره زیر نظر شیلات در مناطق گمیشان، بندرترکمن و میانکاله در بازه زمانی 6 ماهه اقدام به صید ماهیان استخوانی خواهند نمود.

وی با اشاره به نقش بازسازی ذخایر در افزایش صید ماهیان استخوانی بیان کرد: در سال جاری با توجه به بازسازی ذخایر انجام شده، 49 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی توسط شیلات در مراکز بازسازی ذخایر استان، بازسازی و ذخیره شده است که انتظار می رود با توجه به ذخیره سازی در سنوات گذشته میزان صید امسال حداقل به 350 تن برسد.

مهندس یحیایی در خصوص گونه های قابل صید از سواحل استان خاطرنشان کرد: کپور، سفید، کفال و شگ ماهی از جمله گونه های قابل صید در 100 کیلومتر نوار ساحلی استان هستند که امیدواریم امسال نیز همانند سال گذشته شاهد رشد گونه های بومی منطقه از جمله کپور باشیم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گلستان با بیان اینکه برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای صیادان از مهم ترین برنامه های شیلات استان است، تصریح کرد: علاوه بر بازسازی و حفظ ذخایر که از مهم ترین دغدغه های شیلات استان است، برگزاری دوره های آموزشی ترویجی نیز برای صیادان استان هرساله در برنامه کاری ما قرار دارد که در سال جاری 1200 صیاد در این دوره های آموزشی شرکت کرده و آموزش های لازم را زیر نظر مجرب ترین مدرسین دیده اند.

وی نقش یگان حفاظت شیلات را در بازسازی و حفظ ذخایر دریای خزر موثر دانست و عنوان کرد: نیروهای یگان حفاظت شیلات استان در زمان صید همواره با تلاش های شبانه روزی سعی در مقابله با صیادان غیر مجازه نموده اند که در نتیجه این تلاش ها سال گذشته 1500 قطعه بچه ماهی خاویاری زنده گیری و در دریا رهاسازی شد.

مهندس یحیایی در پایان یکی از آسیب های جدی صید و صیادی را صید بی رویه و غیر اصولی دانست و گفت: صیدی که توسط صیادان مجاز انجام می شود حساب شده و برنامه ریزی شده است و بیشتر از آن نباید انجام گیرد اما متاسفانه چند سال اخیر شاهد صید بی رویه ماهی های نارس توسط صیادان غیرمجاز هستیم که به دلیل عدم آگاهی اقدام به صید ماهیان نارسی که هنوز به بلوغ جنسی نرسیده اند می نمایند که این امر آسیب جدی به ذخایر دریای خزر وارد کرده و می کند.

گفتنی است سال گذشته میزان 254 تن ماهیان استخوانی به ارزش 38 میلیارد ریال از سواحل استان صید شده که دراین بین  17 قطعه ماهی خاویاری حاصل از صید ضمنی نیز به صورت زنده تحویل مراکز بازسازی و حفاظت از ذخایر استان گردیده است .

لازم به ذکر است فصل صید ماهیان استخوانی از 15 مهر ماه( طلوع آفتاب تا 11 شب) آغاز شده و تا 15 فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان