4:48 PM 1397/06/28 تعداد بازدید: 207

  با حضور مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران؛ برداشت میگو از مزارع گلستان آغاز شد

 

با حضور مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران و معاون آبزی پروری اداره کل و رئیس اداره میگو شیلات گلستان برداشت میگو از مزارع گلستان آغاز شد.


 

با حضور مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران و معاون آبزی پروری اداره کل و رئیس اداره میگو شیلات گلستان برداشت میگو از مزارع گلستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل شیلات گلستان، در حاشیه آغاز فصل صید از مزارع پرورش میگو گمیشان، مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران اظهار کرد: پیش بینی امسال ما تولید 38 هزار تن میگو در 5 استان میگو پرور کشور است که سهم استان گلستان بیش از 2500 تن بوده است.

مهندس وحید معدنی با بیان اینکه تولیدات کشاورزی تحت تاثیر اقلیم های جغرافیایی و تمهیدات برنامه ای هستند، گفت: با تمام مشکلاتی که برای تامین نهاده ها و شرایط اقلیمی در جنوب کشور و گلستان اتفاق افتاد پیش بینی ما این است که بتوانیم به رقمی بالای 35 هزار تن دست پیدا کنیم

وی یادآور شد: استان گلستان پس از استان های هرمزگان و بوشهر جایگاه سوم کشور را داراست و پس از گلستان استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان هستند.

وی در خصوص آمار صادرات میگو در سال گذشته خاطر نشان کرد: در سال 96 بر اساس آمار رسمی گمرکات کشور بیش از 80 درصد میگوی کشور مشتمل بر 32 هزار تن صادرات شده و بیش از 150 میلیون دلار درآمد ارزی داشتیم.

مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران به حمایت های دولت در توسعه آبزی پروری اشاره کرد و افزود: حوزه اعتباری و تسهیلات و همچنین پوشش های بیمه ای و اعتبارات نوسازی و تکمیل مزارع به لحاظ مکانیزاسیون از جمله همکاری های دولت با تولیدکنندگان است

معدنی گفت: تسهیلات ارائه شده به متقاضیان در حوزه شیلات معمولا بدون سقف هستند و بسته به قدرت جذب سرمایه گذاران دارد.

وی ادامه داد: بر اساس سیاست هایی که دولت در تخصیص  اعتبارات ارزی در نظر گرفت، گروه های مختلف کالایی تعریف شد و ما برخی نهاده ها در حوزه غذا و ادوات در حوزه پرورش آبزایان را معرفی کردیم که از ارز 4200 تومانی استفاده کنند.

همچنین در مراسم آغاز برداشت میگو در گلستان، معاون آبزی پروری اداره کل شیلات گلستان نیز اظهار کرد: عملیات رها سازی بچه میگو در اردیبهشت ماه سالجاری آغاز و 830 هکتار را با ذخیره سازی 2 میلیون قطعه بچه میگو زیر کشت بردیم.

مهندس محمود سقلی تصریح کرد: بالای 60 تا 70 درصد میگوهایی که امروز صید آن آغاز شده به وزن صادراتی رسیده اند و با توجه به 6 واحد عمل آوری در سطح استان می توانیم عمل آوری 2500 تن را بر اساس برنامه انجام دهیم.

وی افزود:  عمدتاً مثل سال های گذشته 80 تا 85 درصد بسته بندی واحدهای عمل آوری ما به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی و کشور چین صادر شده  است.

وی با بیان اینکه تلاش داریم توسعه 4 هزار هکتاری در مجتمع پرورش میگو گمیشان ادامه پیدا کند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در عرصه فعال پرورش میگو گمیشان 1200 نفر که عمدتا از نیروهای بومی منطقه هستند در بخش های  پرورش، صید ، عمل آوری و بسته بندی میگو مشغول به فعالیت اند.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات گلستان گفت: تولید گلستان در سال گذشته 1690 تن که در سال جاری بر اساس بچه میگو ذخیره شده پیش بینی 2500 تن را کرده ایم که بالای 60 درصد افزایش تولید را نسبت به سال قبل داشتیم.

به گفته محمود سقلی پیش بینی می شود از هر هکتار مرزعه پرورش میگوی در گلستان 3.5 تن میگو برداشت شود.

لازم به ذکر است میگوی گلستان دارای کیفیتی بسیار بالاست و می تواند در راستای افزایش صادرات استان و ارز آوری بسیار موثر واقع شود.

 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان