12:48 PM 1398/04/15 تعداد بازدید: 115

  بررسی علل تلفات ماهی در رودخانه نوکنده از سوی کارشناسان شیلات گلستان

 

تیمی متشکل از کارشناسان شیلات به بررسی علمی علل تلفات ماهی در رودخانه نوکنده شهرستان بندرگز پرداختند.


 

تیمی متشکل از کارشناسان شیلات به بررسی علمی علل تلفات ماهی در رودخانه نوکنده شهرستان بندرگز پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان، طبق بررسی های به عمل آمده، ماهی های تلف شده از گونه کاراس بوده اند که یک گونه غیر بومی در دریای خزر است. این گونه در آبهای شیرین و تاحدی شور مشاهده می گردد و تغییرات زیاد گل آلودگی، دما، شوری و اکسیژن محلول در آب را تحمل می نماید.(کتاب اطلس ماهیان حوزه جنوبی دریای خزر، موسسه تحقیقات شیلات ایران، ص 33)

این ماهی را غالبا می توان در باتلاقها مشاهده کرد و وورد آن به حوضچه ها و استخرهای پرورش کپور به علت رقابت غذایی با این نوع ماهی بسیاز زیان آور است و موجب تولید ماهی کپور (هیبرید) که دارای رشد کم و گوشت نامرغوب است، می گردد.(کتاب ماهیان آب شیرین، انتشارات دانشگاه تهران، ص 195 تا 197)

ماهی کاراس به عنوان یک گونه غیربومی آثار منفی بر روی گونه های بومی دریای خزر دارد که از آن جمله می توان به استفاده از اسپرم سایر ماهیان جهت تولید مثل خود اشاره کرد. همچنین پرورش این گونه غیربومی علاوه بر تهدید ذخائر ماهی کپور دریایی، از نظر اقتصادی نیز برای پرورش دهندگان ضرر مالی بالایی را به همراه دارد. .(کتاب ماهیان آبهای داخلی ایران، انتشارات موزه طبیعت و حیات وحش ایران، ص 136،)

لازم به ذکر است این ماهی به راحتی تلفات نمی دهد اما از آنجا که رودخانه نوکنده از داخل شهر و کنار زمینهای کشاورزی و دامداریها عبور می کند، دستگاههای اجرایی ذیربط می توانند با بررسی های لازم، آلودگیهای احتمالی که عامل اصلی بهم خوردن شرایط زیستی و تلفات این ماهی مقاوم است، را مشخص نمایند.  

غشته

 

 

بررسی تلفات آبزیان و علت تامه مرگ در رودخانه ها و حتی دریاها و رسیدگی به این امور بر عهده سایر مراجع قانونی از قبیل دامپزشکی و محیط زیست بوده و نظارت بر سازه ها و هرگونه دخل و تصرف در حریم رودخانه ها نیز در زمره فعالیت های  امور آب استان می باشد که مطمئنا این مراجع نیز به زودی دلایل خود را جهت روشن شدن موضوع اعلام خواهند کرد.

گفتنی است چندی پیش تعدادی ماهی در رودخانه نوکنده در فاصله 600 متری از مصب خلیج گرگان تلف شده است  که طبق بازدید و بررسی کارشناسان شیلات استان از این رودخانه، ماهیان تلف شده از نوع کاراس که یک گونه غیربومی و پرضرر برای گونه های بومی دریای خزر می باشد، بوده اند.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان