11:43 AM 1398/02/24 تعداد بازدید: 173

  بازدید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی

 

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان با حضور در  مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی، از ظرفیت های این مرکز بازدید بعمل آوردند .


 

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان با حضور در  مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی، از ظرفیت های این مرکز بازدید بعمل آوردند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان در این بازدید مدیرکل شیلات استان با ارائه گزارشی از روند تکثیر ماهیان خاویاری ،ظرفیت و قابلیتهای مرکز در حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان دریای خزر گفت: یکی از مهم ترین اهداف مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی تولید و تکثیر گونه های بومی ماهیان خاویاری دریای خزر است که در سال جاری پیش بینی می شود حداقل یک میلیون و 300 هزار لارو در این مرکز  تولید شود.

مهندس سید جواد قدس علوی با اشاره به دیگر اهداف این مرکز تصریح کرد: هدف از احداث مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی تکثیر و پرورش 5 گونه از ماهیان با ارزش فیلماهی، قره برون، چالباش، شیپ و ازون برون است و منبع تامین آب آن از رودخانه های زرین گل و فاضل آباد ، بعلاوه چهار حلقه چاه عمیق و همچنین 3 آببندان ذخیره آب می باشد.

وی در پایان افزود: از جمله فعالیت های مهم این مرکز می توان به افزایش وزن بچه ماهیان گونه های نادر از جمله فیلماهی، شیپ، قره برون تا اوزان 5 گرم به منظور بازسازی ذخایر دریای خزر و رهاسازی در رودخانه های حاشیه جنوب شرقی دریای خزر(گرگانرود و قره سو) و مولدسازی گونه فیلماهی در سنین مختلف به منظور تکثیر مصنوعی اشاره کرد.

همچنین در حاشیه این بازدید و طی جلسه ای، به موضوعاتی از قبیل تامین اعتبارات مورد نیاز و کمبود نیروی انسانی در کارگاههای تکثیر و پرورش استان پرداخته شد و مقرر گردید با همفکری و قول مساعدت مدیریت سازمان برنامه ریزی استان جهت همکاری با اداره کل شیلات، در زمینه رفع معضلات، تامین نیازهای اعتباری و نیروی انسانی، در راستای تحقق اهداف سازمانی شیلات در استان، تصمیماتی اتخاذ گردد.

گفتنی است مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی در 45 کیلومتری شمال شرقی گرگان و در 23 کیلومتری امتداد جاده آق قلا ـ گنبد به مساحت 150 هکتار مابین روستای اوچ تپه و چین سیبلی واقع شده است که سالانه با تکثیر گونه های مختلف ماهیان خاویاری دریای خزر از جمله قره برون، فیلماهی، ازون برون و ... نقش مهم و تاثیر گذاری در حفاظت از این گونه های ارزشمند ایفا می کند.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان