11:37 PM 1398/06/28 تعداد بازدید: 222

  با کنترل بیماری لکه سفید و حفظ رویکرد تولید در کنار بیماری؛ فصلی تازه و پرامید در انتظار مجتمع پرورش میگو گمیشان

 

بیماری لکه سفید یکی از بیماری ویروسی تاثیرگذار در انواع گونه های میگو بوده که عامل آن بیماری «باکولوویروس» است و باتوجه به این که بروز این بیماری باعث مرگ و میر بالا و ضرر و زیان اقتصادی در صنعت پرورش میگو می شود، باید آن را جدی بگیریم.


 

بیماری لکه سفید یکی از بیماری ویروسی تاثیرگذار در انواع گونه های میگو بوده که عامل آن بیماری «باکولوویروس» است و باتوجه به این که بروز این بیماری باعث مرگ و میر بالا و ضرر و زیان اقتصادی در صنعت پرورش میگو می شود، باید آن را جدی بگیریم.

براساس پژوهش های محققات علمی حوزه شیلات و آبزیان عامل ایجاد بیماری لکه سفید یک ویروس است که اکنون در بیشتر جاهایی که میگو پرورش می دهند، وجود دارد.

در بیش از ۲ دهه گذشته بیش از ۸۰ درصد از میگوهای پرورشی مزرعه های ژاپن و چین در اثر شیوع بیماری لکه سفید از بین رفت اما گفته می شود که این نوع بیماری در قاره آسیا جنبه اپیدمی دارد.

گسترش این بیماری از طریق حركت لاروهای آلوده یا مولدین اتفاق می افتد . انتقال بیماری بین مزارع و استخرهای پرورشی می تواند از طریق آب خروجی استخرهای آلوده ،‌از طریق هواده ها ،‌از طریق حشرات ،‌پرندگان  تجهیزات آلوده مورد استفاده در هچری یا مزراع پرورشی ،‌جانوران آبزی مثل خرچنگ ها و سایر كروستاسه ها انجام می شود . آب دریائی آلوده به ویروس 3 تا 4 روز حاوی ویروس می باشد.

نهمین سال پرورش میگو در استان گلستان با شرایط بحرانی وقوع سیل و سپس بیماری لکه سفید همراه بوده است که متاسفانه در این بین طی 3 مرحله تجربه شرایط بحرانی، تمام مجتمع درگیر بیماری شد.

در همین راستا و در پی ارسال گزارش از مشاهدات میدانی و نتایج آزمایشگاهی اداره کل دامپزشکی استان مبنی بر وجود تلفات مشکوک به بیماری ویروسی لکه سفید در یکی از مزارع لاین 1 فاز اول مجتمع میگو گمیشان جلسات اضطراری متعددی با هماهنگی اداره کل دامپزشکی، شیلات  و هیئت اعزامی از سازمان شیلات ایران به سرپرستی مهندس معدنی مدیر کل دفتر میگو و جمعی از بهره برداران میگو استان برگزار شده و تصمیمات لازم جهت ملاحظات فنی و بهداشتی مورد نظر مورد اتخاذ گردید.

با توجه به اهمیت موضوع، دومین جلسه ستاد میگو استان، به ریاست دکتر نبی الله خون میرزایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، و با حضور استاندار گلستان دکتر هادی حق شناس، دکتر رامین نورقلی پور نماینده مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین مرتبط کشوری و استانی و جمعی از پرورش دهندگان میگو، در محل استانداری گلستان با دستور کار «پیگیری و رصد بیماری لکه سفید در مجتمع پرورش میگو گلستان» برگزار شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران: با کم نمودن آسیبها در مسیر توسعه مجتمع پرورش میگو گمیشان پیش خواهیم رفت

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران در این جلسه گفت: با علم به وجود بیماری لکه سفید و در احتیاط کامل و کم نمودن آسیبها، مسیر توسعه مجتمع میگو گمیشان ادامه دار خواهد بود.

دکتر خون میرزایی اظهار کرد: از زمان وقوع بیماری در مجتمع میگو گمیشان تاکنون تمام مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط سعی در همکاری و کم نمودن آسیبهای روانی و اقتصادی این موضوع داشتند و شایسته است که از همکاری تمامی مدیران استان که پیگیر موضوع بوده اند تشکر به عمل آید. وی افزود: در سراسر دنیا بیماری به عنوان یک واقعیت در کنار پرورش پذیرفته شده است. مانیز باید پرورش را با احتیاط کامل در کنار بیماری ادامه دهیم و در همین راستا طی تفاهم نامه منعقد شده بین شیلات و دامپزشکی ساز و کارهای مناسب با استفاده از دانش روز در جهت کمک به پرورش دهندگان اجرایی خواهد شد. دکتر خون میرزایی فصل پرورش آینده در مجتمع میگو گمیشان را بسیار مهم دانست و عنوان کرد: فصل پرورش آینده در مجتمع میگو گمیشان بسیار مهم خواهد بود. بنابراین سازمان شیلات با همافزایی دامپزشکی بسیار سختگیرانه در مورد مسائلی از جمله بیمه و رعایت الزامات دامپزشکی ورود خواهد کرد. معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه سال آینده هیچ یک از مزارع بدون انجام بیمه اجازه فعالیت داده نخواهد شد تصریح کرد: با توجه به اینکه پرورش آبزیان مشمول بیمه اجباری شده است سال آینده تک تک مفاد این بیمه اجباری را اجرایی خواهیم کرد و به هیچ عنوان مزرعه ای حق فعالیت بدون بیمه را نخواهد داشت. دکتر خون میرزایی در پایان گفت: تلاش می کنیم با استفاده از ظرفیتهای قانونی از جمله صندوق توسعه ملی سرمایه در گردش را در اختیار پرورش دهندگان قرار دهیم و با پرداخت کمکهای بلاعوض و یا تسهیلات ویژه رونق دوباره مجتمع پرورش میگو گمیشان را شاهد خواهیم بود.

استاندار گلستان: هدف ما ادامه صنعت میگو در استان است

استاندار گلستان نیز در این جلسه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای رفع مشکلات میگو اظهار کرد: هدف ما ادامه توسعه صنعت میگو در گلستان است و تلاش داریم با کمک تمامی دستگاه های مرتبط موانع پیش روی تولیدکنندگان ، پرورش دهنده و سرمایه گذاران را مرتفع سازیم.

وی افزود: از ابتدای مشکلاتی که برای میگو گمیشان ایجاد شد تا به امروز ده ها نامه به مدیران ملی ارائه شد و پیگیری جدی صورت گرفت اما به دلیل آنکه نگرانی در زمینه امنیت غذایی برای مردم ایجاد نشود ، اقدامات صورت گرفته کمتر در رسانه ها ارائه شد.

به دستور دکتر هادی حق شناس مقرر شد بانک های عامل با استفاده از تسهیلات کم بهره در فصل آتی با پرورش دهندگان ضرر دیده همکاری کنند و شیلات نیز طی تعامل با دامپزشکی سایتی جداگانه را به پرورش بچه میگو اختصاص دهد.

مدیر کل شیلات گلستان: تلاش ما حمایت از پرورش دهنده میگو در مدت شیوع بیماری بوده است

به گفته ی مدیر کل شیلات گلستان در تاریخ 18 تیرماه وجود بیماری لکه سفید در مجتمع پرورش میگو گمیشان از سوی دامپزشکی تایید شد تا آن زمان در 60 مزرعه ذخیره سازی انجام شده بود و 12 مزرعه نیز آماده ذخیره سازی بودند که پس از رویت بیماری اجازه ذخیره سازی در دیگر مزارع داده نشد.

مهندس سید جواد قدس علوی در خصوص اقدامات شیلات در زمان وقوع این بیماری گفت: شیلات گلستان سعی نموده است در مدت زمان شیوع این بیماری در مجتمع پرورش میگو گمیشان، با انجام راهکارهای مختلف از جمله برگزاری دوره های آموزش و استفاده از تجربیات تیم های مجرب پرورش دهندگان جنوب کشور، همواره در کنار تولید کنندگان میگو استان باشد و سهمی در بهبود شرایط بحرانی داشته باشد و در همین راستا تمام تلاش خود را در مسیر حمایت از پرورش دهنده میگو استان به کار بسته ایم.

 

مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور: بیماری لکه سفید یک بیماری پایه در صنعت پرورش میگو است

به گفته ی مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور زمانی که با موجود زنده سر و کار داریم اگر به بیماری این موجودات فکر نکنیم در واقع به خطا رفته ایم. بنابراین باید آمادگی کامل را جهت مواجه با بیماری در هر زمانی داشته باشیم.

دکتر امرالله قاجاری در خصوص عوامل مختلفی که در بروز بیماری لکه سفید نقش دارند اظهار کرد: بیماری لکه سفید یک بیماری پایه در صنعت پرورش میگو است. از عوامل که می توانند باعث بروز این بیماری شوند می توان به پست لارو آلوده، وجود آلودگی در استخر از سال قبل، آلودگی سخت افزارها و اشاره کرد که برای یافتن دلیل اصلی باید تمامی جوانب کار سنجیده شود.

این کارشناس بیماری های آبزیان در پایان گفت: در زمان وقوع بیماری 80 درصد کار باید در مزارع انجام شود. از جمله مهم ترین این اقدامات می توان به کم کردن گاز استخرها اشاره کرد. مدیریت استخرها باید بهبود بخشیده شود به طوریکه باید استخر به استخر جهت پاکسازی پیش برویم.

در هر صورت فصل پرورش 97 با تمام فراز و نشیب ها به پایان رسید و هم اکنون و با قرار گرفتن در آستانه فصل پرورش جدید در مجتمع پرورش میگو گمیشان، با تلاش های مجدانه و سختگیرانه شیلات و دامپزشکی استان در خصوص اجرای جدی الزامات پزشکی قبل و حین ذخیره سازی بچه میگو، امیدهای تازه ای در دل پرورش دهندگان میگو استان جوانه زده است که انتظار می رود این صنعت بکر و پررونق دوباره به روزهای اوج خود در استان بازگردد و تاثیرگذاری مثبت آن در زمینه اشتغال و ارزآوری دوباره به منصه ظهور گذارده شود.

طبق سند آمایش و چشم انداز امکان توسعه مجتمع پرورش میگو گمیشان تا ۴۰ هزار هکتار، وجود دارد  که هم اکنون تنها 4 هزار هکتار آن در حال بهره برداری می باشد.

 

 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان