3:10 PM 1399/05/04 تعداد بازدید: 108

  رئيس سازمان شيلات ايران: گلستان مبتكر ، پيشگام و پيشرو در زمينه پرورش ماهي با استفاده از چاه هاي آب كشاورزي است

 
رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به ظرفيت چاه هاي آب كشاورزي جهت پرورش ماهي يادآور شد: استان گلستان مبتكر ، پيشگام و پيشرو اين طرح بوده و زمينه افزايش بهره وري در چاه هاي آب كشاورزي را فراهم آورده است.

 
رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به ظرفيت چاه هاي آب كشاورزي جهت پرورش ماهي يادآور شد: استان گلستان مبتكر ، پيشگام و پيشرو اين طرح بوده و زمينه افزايش بهره وري در چاه هاي آب كشاورزي را فراهم آورده است.
به گزارش روابط عمومي اداره كل شيلات گلستان دكتر نبي الله خون ميرزايي در ديدار با استاندار گلستان با اشاره به شيوع بيماري لكه سفيد در سال گذشته تصريح كرد: خوشبختانه مديريت استان و پرورش دهندگان عليرغم بيماري لكه سفيد پاي كار ماندند و خوشبختانه روند پرورش در سال جاري ادامه خواهد داشت.
رئيس سازمان شيلات ايران گفت: در سال گذشته مسئله سيل و بيماري لكه سفيد فشار زيادي را به استان گلستان وارد آورد اما خوشبختانه همت مديريت عالي استان و همراهي بهره‌برداران و دست‌اندركاران موجب مديريت صحيح اين مشكلات شد.
دكتر خون ميرزايي با اشاره به امضاي تفاهم نامه توسعه آبزي پروري در مناطق محروم ساحلي گفت: اين تفاهم نامه بين ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) و شركت آبزيان گستر نصر منعقد شده است و يكي از مناطق هدف اين طرح خواجه نفس در شهرستان گميشان است.
وي افزود: همراهي در زمينه ايجاد زيرساختهاي مجتمع ۴ و ۶ هزار هكتاري پرورش ميگو صورت خواهد گرفت و توسعه اين زيرساخت‌ها جزء برنامه‌هاي جهش توليد سازمان شيلات است.
رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه پرورش ماهي در پن و قفس در گلستان گفت: نتايج به دست آمده فراتر از يافته هاي علمي بود و زمينه خلق ثروت در استان را فراهم آورده است.
دكتر خون ميرزايي تاكيد كرد: پرورش ماهي در دريا يك وظيفه ملي است و براي آن در سطح ملي رديف‌هاي اعتباري در نظر گرفته شده است.
رئيس سازمان شيلات ايران همچنين با اشاره به مسئله واگذاري طرح پروژه هاي نيمه كاره به بخش خصوصي تصريح كرد: تصميمات استاني مورد تاييد سازمان شيلات ايران است و همچنين استان توجه به آبزي پروري خرد را در راستاي حمايت از اقتصاد صيادان مورد توجه قرار مي دهد.
همچنين در اين جلسه استاندار گلستان گفت: ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي اجراي مرحله دوم مجتمع  پرورش ميگوي گميشان به مساحت ۶۰۰۰ هكتار، تحولي در اشتغال، توليد و درآمد پايدار منطقه ايجاد مي‌كند.
دكتر هادي حق شناس خواستار واگذاري طرح هاي شيلاتي استان به بخش خصوصي با هدف تسريع در كار شد.
دكتر حق شناس خاطر نشان كرد: بايد تلاش كنيم كه مردم بومي استان بتوانند در مزارع پرورش ميگو فعال شوند و اين مزارع در صورت توان سرمايه گذاري به صيادان و بوميان اين منطقه واگذار شود تا مانع مهاجرت و موجب افزايش اشتغال و زمينه كاهش آسيب هاي اجتماعي را فراهم آورد.
وي تصريح كرد : بر اساس توافقنامه كه با قرارگاه خاتم الانبيا منعقد گرديد آنها همكاري لازم را در توسعه زيرساخت‌هاي فاز ۶ هزار هكتاري مجتمع پرورش ميگوي گميشان انجام دهند اما سازمان شيلات ايران نيز بايد همراهي لازم را صورت دهد.
استاندار گلستان گفت: اقدامي كه در سال گذشته پس از ۱۵ سال با همكاري دكتر نوبخت براي تامين و پرداخت 240 ميليارد ريال اعتبار نقدي ۸۵۷ صياد گلستاني صورت گرفت در شرايط سخت اقتصادي دولت كم سابقه بود.
در اين جلسه مديركل شيلات گلستان ضمن خيرمقدم به رئيس سازمان شيلات ايران اظهار كرد: مطالعات سايت پشتيبان قفس و پن و اسكله شناور دو منظوره نهايي شده و در صورت تامين اعتبارات از منابع ملي اين پروژه ها به مرحله اجرايي مي رسند.همچنين در اين مسير نياز است دستگاه هاي اجرايي استان هر چه سريعتر پاسخ استعلامات را اعلام نمايند.
سيد جواد قدس علوي در پايان افزود: ۷۵ درصد زيرساختهاي فاز اول (4000 هكتاري) در مجتمع ميگوي گميشان،  توسط دولت انجام شده و در اين سايت تقريبا تمامي مزارع واگذار شده اما به دليل شيوع بيماري لكه سفيد حضور سرمايه گذاران قدري كند شده است.
وي افزود: اگرچه امسال در تامين بچه ميگو با مشكل مواجه بوديم اما در سطح بيش از ۲۴ مزرعه ذخيره سازي انجام شده و عليرغم تمام ريسك ها و با رعايت پروتكل هاي بهداشتي روند پرورش ميگو ادامه دارد.
مدير كل شيلات گلستان ادامه داد: واگذاري اراضي ۲ طرح پايلوت پرورش ماهيان خاوياري با مشاركت و سرمايه گذاري بخش خصوصي در مجتمع  ۵۰۰ هكتاري در مجتمع ماهيان خاوياري استان كه بزرگترين مجتمع پرورش ماهيان خاوياري دنياست, در حال انجام است.
قدس علوي ظرفيت چاه هاي دو منظوره كشاورزي را در مسير پرورش آبزيان ارزشمند دانست و افزود: ۱۸ هزار چاه كشاورزي مجاز داراي پروانه در گلستان داريم كه در كنار هرچاه مي توان حداقل ۲ تن ماهي پرورشي را توليد كرد.
وي ضمن تشكر از حمايت دكتر نوبخت در تامين و تخصيص اعتبار جهت طرح تعديل جامعه صيادان استان در راستاي اقتصادي نمودن صيد، يادآور شد: با پرداخت 240 ميليارد ريال به ۸۵۷ صياد، سرانه صيد صيادان پره از ۲۵۰ كيلو به ۴۵۰ كيلو ارتقا يافت و نقش قابل توجهي در افزايش درآمد آنها داشته است.
گفتني است در اين جلسه كه در استانداري گلستان و با رئيس سازمان شيلات ايران، حضور استاندار، رئيس سازمان جهاد كشاورزي و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان برگزار شد، با اهدا لوح تقديرهايي از سوي دكتر كاظم خاوازي وزير جهاد كشاورزي، از زحمات استاندار، مدير كل شيلات و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي گلستان به پاس
پيگيري هاي به عمل آمده جهت تامين و تخصيص اعتبارات مورد نياز اجراي طرح تعديل صيادان، قدرداني شد.
تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان